2021’de Bizi Bekleyen Yenilikler

graphicriven

2021’de bizi bekleyen yenilikler

Bilim ve teknoloji tarihi çok ilginç olaylarla dolu. Özellikle 20 yüzyılda, başarılı olan fakat yaygınlaşmayan pek çok icatla karşılaştığımız gibi, aslında pek çok açıdan başarısız olmasına rağmen çeşitli sebeplerden ötürü piyasada kabul gören icatlar da karşımıza çıkıyor. Gerçekten de bir icadın sevilip sevilmeyeceğini ve ne ölçüde kabul göreceğini kestirmek güç. Buna verilebilecek en iyi örneklerden biri, daha kaliteli ses ve görüntü sunmasına rağmen analog video format savaşında VHS’e yenilen Betamax olabilir. Bu konuda üreticinin aldığı kararlar da, hatta üreticinin başka üreticilerle kurduğu ilişki ve pazarlama faaliyetleri de önemli rol oynuyor. Kısacası, her zaman en iyi olan kazanmıyor. Dahası, zamanlama ve ekosistemin oluşması da bu noktada çok önemli.

vhs vs betamax

Otonom arabaları ele alalım. Otonom sürüş için teknoloji olarak gereken olanaklara uzun süredir sahibiz. Fakat özel amaçlar dışında tam otonom araçları trafikte göremiyoruz ve ne zaman görebileceğimiz konusu ancak son dönemde belli oldu. Fakat konuyla ilgili etik ve yasal açıdan akılları kurcalayan sorular hâlâ tam olarak cevap bulmuş değil.

Otonom otomobillerden çok daha eski bir rüya ise hâlâ tam anlamıyla hayata geçmeyi bekliyor: uçan otomobiller. “Söz konusu olan bir uçan otomobil mi yoksa yerde de gidebilen bir uçak mı?” tartışması hâlâ sürüyor olsa da görünen o ki uçan otomobilleri önündeki aylarda sıkça haber başlıkları arasında göreceğiz.

Eğer bu gibi gelişmeler sizi de bizim kadar heyecanlandırıyorsa diğer konularımızı bir solukta okuyacağınıza eminim!

KAYNAK:

graphicriven

Yorum Yap

Başlamaya Hazır mısın?

Kendi pazar yeri web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bir freelancer işe almak veya satılan her hizmet için komisyon almanızı sağlarız.