Beyin Yiyen Amipler Göç Ediyor

graphicriven

Naegleria fowleri, Ölümcül “beyin yiyen” amip enfeksiyonları tarih boyunca Güney Amerika’da görülüyordu ama son yıllarda daha kuzeyde de vakalar görülmeye başladı.

Bu durum muhtemelen iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) araştırmacıları, ABD’de kırk yıl boyunca görülen beyin yiyen amip (Naegleria fowleri) vakalarını inceledi. Her yıl yaşanan vaka sayısı hemen hemen aynı kalmasına rağmen, vakaların coğrafi olarak kuzeye doğru kaydığını ve ABD’nin orta batı eyaletlerinde eskisinden daha fazla vakanın ortaya çıktığını buldular. N. fowleri, göl ve nehir gibi sıcak tatlı sularda bulunan tek hücreli bir organizma.

Neden olduğu primer amibik menengoensefalit (PAM) adlı yıkıcı beyin enfeksiyonu neredeyse her zaman ölümle sonuçlanıyor. Enfeksiyonun bulaşması için kirli suyun kişinin burnundan girmesi gerekiyor. Organizma, koku alma sinirleri yoluyla beyne ulaşıp beyin dokusunu tahrip ediyor. Kirli suyun yutulması enfeksiyona yol açmıyor. Beyin Yiyen Amipler

N. fowleri

N. fowleri sıcak (45 dereceye kadar) sularda yaşadığı için küresel ısınma, organizmanın coğrafi yaşam alanını etkiliyor olabilir. Araştırmacılar 1978’den 2018’e kadar ADB’deki göllerde, göletlerde, nehirlerde veya rezervuarlarda eğlenme ve dinlenme amaçlı etkinlikler sırasında maruz kalınan N. fowleri vakalarını analiz ettiler. Çalışma kriterlerini (suya eğlenme/dinlenme amacıyla girme ve konum bilgisi belli olma) karşılayan 85 ayrı N. fowleri vakası belirlediler.

Bu süre zarfında her yıl bildirilen vaka sayısı sıfırla altı arasında değişiyordu ve hiçbir zaman çok yükselmemişti. Vakaların 74’ü, yani çoğu güney eyaletlerinde meydana gelmişti ama Minnesota, Kansas ve Indiana da dahil olmak üzere orta batıda altı vaka bildirilmişti. Bu altı vakadan beşi

2010’dan sonra meydana gelmişti. Dahası, yıllık en yüksek enlem eğilimlerini inceleyen araştırmacılar, araştırma süresince vakaların en yüksek enlem değerinin her yıl 13,2 km kuzeye kaydığını belirlediler.

Araştırmacılar ayrıca her vakanın yaşandığı tarihteki hava durumu verilerini analiz ettiler ve her vakadan önceki iki hafta boyunca günlük sıcaklıkların o bölgedeki tarihsel ortalamadan yüksek olduğunu buldular. Araştırmacılar, “Sıcaklıkların artışıyla birlikte yüzme ve su sporları gibi eğlence amaçlı su kullanımının da artması, PAM’in epidemiyolojisinin değişmesine katkıda bulunmuş olabilir.” diyor.

Vakaların ne zaman ve nerede meydana geldiğini bilmek ve coğrafi kapsama alanındaki değişimlerin farkında olmak, eğlence amacıyla girilen suların ne zaman riskli olacağını tahmin etmeyi sağlayabilir.

Suda N. fowleri olup olmadığını hızlıca ortaya çıkaran bir test yok.

Dolayısıyla bu enfeksiyonlardan korunmanın tek kesin yolu sıcak tatlı sularda yüzmemek. Yine de yüzmeye karar verirseniz burnunuzu kapalı tutarak, burun klipsi kullanarak veya başınızı suyun üzerinde tutarak burnunuza su kaçmasını önlemeye çalışabilirsiniz.

Naegleria fowleri Nedir?

Naegleria fowleri, menenjite neden olan bir amiptir. “Beyin yiyen amip” olarak da bilinir. Ortamın sıcaklığına göre yaşam döngüsünde 3 farklı şekli görülür: Kist Trofozoit Kamçılı amop formu Kamçılı halde iken bölünerek çoğalamazlar. Ancak kamçılarını kaybederlerse bölünme geçirebilirler. Vikipedi

Enfeksiyonun bulaşması için kirli suyun kişinin burnundan girmesi gerekiyor.

Rachael Rettner

Live Science

Web Sitesi

İngilizceden çevrilmiştir – Live Science, Future tarafından Purch aracılığıyla işletilen ve 2009 yılında Imaginova’dan satın aldığı bir bilim haber web sitesidir. Hikayeler ve editoryal yorumlar genellikle Yahoo !, MSNBC, AOL ve Fox News gibi önemli haber kuruluşlarına gönderilir. 

Wikipedia (İngilizce)

technopost logo 484x60px - technopost ortalama çözünürlüğe sahip yatay logo
technopost logo 484x60px – technopost ortalama çözünürlüğe sahip yatay logo
graphicriven

Yorum Yap

Başlamaya Hazır mısın?

Kendi pazar yeri web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bir freelancer işe almak veya satılan her hizmet için komisyon almanızı sağlarız.