SpaceX Starlink İnternet Hizmeti

graphicriven

Starlink internet hakkında:

SpaceX’in en çok tartışılan projesi olan Starlink, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve dünyanın uzak bölgelerine internet bağlantısı getirecek geniş bantlı bir internet sistemini büyütmeye ve gökyüzünde genişletmeye devam ediyor. Starlink internet bir çok şirkete darbe vuracak gibi duruyor.

SpaceX, starlink’e beta kullanıcı kaydı olan kişileri, herhangi bir test fırsatı çıktığında bilgilendirilme maili gönderecek. Beta testi için bu yaz öngörülmekteydi fakat biraz gecikmeler yaşanacaktır. Bu fırsatı kaçırmamak için sizde Starlink web sitesinden kaydınızı yapabilirsiniz. Kayıt ile ilgili resimli anlatım aşağıda verilmiştir.

Starlink geniş bant internet hizmetini kullanmak için web sitesinden kayıt olmanız gerekiyor. Sitede mail adresinizi yazdıktan sonra “Service Adress” yazan yere, Google haritadan adres kodunuzu örnek: PW7R+MF” girerek çıkan adresinize tıklayın ve gönderin. Artık sizde Starlink kayıtlı beta internet kullanıcısı oldunuz. Herkes beta olarak internetten yararlanabilecek Konumunuza uygun internet bağlantısı sağladıklarında sizinle iletişime geçecekler. Türkiye’den bu hizmeti alacak ilk şanslı kullanıcı kim olacak bekleyip görelim.

Ayrıca, Elon Musk, Starlink uydularının astronomiyi etkilemeyeceğini iddia etsede, araştırmalar aksi durumda. Bu tartışma nereye varacak bekleyip hep beraber görelim.

Sizce kim haklı?

Nasıl Kayıt Olunur?

Aşağıda görüntüdeki alana https://www.starlink.com üzerinden erişin.

starlink internet

E-Posta adresinizi ve Plus Kodunuzu ekleyin ardından Onaylayın. Eğer Plus kod nasıl eklenir hakkında bilgi istiyorsanız sıkı durun bunu da anlatıyoruz.


Google Haritalar Plus Kod Nasıl Bulunur / Eklenir?

Telefonunuz üzerinden Google Haritalar uygulamasını açın ve örnek resimlerde olduğu gibi devam edin.

starlink plus kodu nasıl alınır?
  • Haritalar uygulamasından bölgenizi bulun.
  • Pin üzerine dokunun.
  • Pin üzerine dokunduğunuzda altta detaylar penceresi gelecektir. O alanı açın.
  • Detaylar penceresinin içerisinde 4 hane ile başlayan ve plus kod ikonu olan bölümü göreceksiniz.
  • Üzerine bastığınızda kopyalayacaktır. Örnek olarak şu şekildedir: “4278+2R Sarıyer, İstanbul”

Kodunuzu Starlink internet kayıt sitesinde ilgili alana yapıştırın ve devam edin.


Starlink Nedir?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. VikipediBaşlangıç tarihi: 2015


Kayıt Oldum Şimdi Ne Yapmam Gerekiyor?

Kaydınız tamamlandığında ilgili E-posta adresinize bildiri gelecektir.

Bildirinin şu anki güncel hali aşağıdaki gibidir:

Starlink’e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!

Starlink, erişimin güvenilir olmadığı, pahalı olduğu veya tamamen kullanılamadığı yerlere yüksek hızlı geniş bant internet sağlamak için tasarlanmıştır. Özel beta testinin bu yazın sonlarında başlaması ve ardından daha yüksek enlemlerden başlayarak herkese açık beta testinin yapılması bekleniyor.

Bize adresinizi verdiyseniz, bölgenizde beta testi fırsatları ortaya çıkarsa e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz. Bu arada, genel hizmet kullanılabilirliği ve yaklaşan Starlink lansmanları hakkındaki güncellemeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Starlink

Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar

Starlink internet fiyatları

Starlink tracker

Starlink prices

Starlink Wiki

Starlink global internet

Starlink ne zaman geçecek


Bu bize aynı zamanda “Bluebeam” projesini de anımsattı 🙂

Technopost

Starlink Ek Detaylar:

Dünya Genelinde Yüksek Hızlı İnternet Erişimi

highspeed internet

Starlink, geleneksel uydu internetinin çok ötesine geçen performans ve yer altyapısı sınırlamalarıyla sınırlandırılmamış küresel bir ağ ile, erişimin güvenilmez, pahalı veya tamamen kullanılamaz olduğu konumlara yüksek hızlı geniş bant internet sunacak.

Starlink, 2020’de Kuzey ABD ve Kanada’da hizmeti hedefliyor ve 2021 yılına kadar nüfuslu dünyanın neredeyse küresel kapsamına hızla genişliyor.

Gezegeni Temiz Tutuyoruz

atmosfer mesafesi

Starlink, tüm düzenleyici ve endüstri standartlarını karşılayan veya aşan yörünge üzerindeki enkaz azaltma konusunda öncü konumdadır.

Kullanım ömrü sonunda uydular, birkaç ay içinde yörüngeden çıkmak için yerleşik tahrik sistemlerini kullanacaklar. Beklenmedik bir durumda, tahrik sistemi çalışmaz hale gelirse, uydular 1-5 yıl içinde Dünya atmosferinde, daha yüksek irtifalarda gereken yüzlerce veya binlerce yıldan önemli ölçüde daha kısa bir süre içinde yanacaktır.

Daha Hafif, Fazlasıyla Kompakt Yapı

starlink kompakt yapı

Her bir uydu yaklaşık 260 kg ağırlığındadır ve hacmi en aza indiren kompakt, düz panel bir tasarıma sahiptir ve yoğun bir fırlatma yığınının SpaceX’in Falcon 9 roketinin fırlatma yeteneklerinden tam olarak yararlanmasını sağlar. Tek seferde çok sayıda uydu taşınabilir.

Antenler

starlink anten

Her bir uydudaki 4 güçlü aşamalı dizi anten ile, çok daha düşük bir maliyetle, kısa sürede çok büyük miktarda verim yerleştirilebilir ve yeniden yönlendirilebilir.

Tekli Güneş Paneli

starlink solar panel

Starlink uyduları, sistemi önemli ölçüde basitleştiren tek bir güneş paneli dizisine sahiptir; Güneş pilleri standartlaştırılmıştır ve üretim sürecine entegre edilmesi kolaydır.

İyon Tahrik Sistemleri

satellite ion thruster

Starlink uyduları, faydalı ömürlerinin sonunda uyduların yörüngede yükselmesini, uzayda manevra yapmasını ve yörüngesini bozmasını sağlayan, kriptonla çalışan verimli iyon iticileriyle donatılmıştır.

Starlink, şimdiye kadar uçulan ilk Kripton tahrikli uzay aracıdır.

Yıldız Ağını Takip Eder

satellite star tracker

Özel yapım dahili navigasyon sensörleri, her bir uyduya kendi tavrını söyler ve bu da geniş bant veriminin hassas bir şekilde yerleştirilmesine yardımcı olur.

Otonom Çarpışmadan Kaçınma

starlink collision avoidance

Starlink uyduları, uzay molozları ve diğer uzay araçlarıyla çarpışmaları önlemek ayrıca otonom olarak manevralar gerçekleştirmek için Savunma Bakanlığı’nın enkaz izleme sisteminden gelen girdileri kullanır. Bu yetenek, insan hatalarını azaltarak çarpışmadan kaçınmaya daha güvenilir bir yaklaşım sağlar.

graphicriven

Yorum Yap

Başlamaya Hazır mısın?

Kendi pazar yeri web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bir freelancer işe almak veya satılan her hizmet için komisyon almanızı sağlarız.